حوزه مجازی حدیث

 

«بسمه تعالی»

 

«حَدِیثٌ تَدرِیهِ خَیرٌ مِن أَلفٍ تَرویهِ. وَ لایَکونُ الرّجلُ مِنکُم فَقیهاً حَتّی یَعرِفَ مَعارِیضَ کَلامِنا»

یک حدیث را خوب بفهمی، بهتر از آن است که هزار حدیث نقل کنی و هیچ یک از شما بینای در دین نمی‌شود، مگر آنکه تعریض‌های کلام ما را بشناسد. (معانی الأخبار، ص 2)

 

فهم دقیق سنت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) و احادیث معصومان (علیهم السلام) به عنوان دومین منبع نورانی دین مبین اسلام، از یک سو ما را به فهم بسیاری از احکام دین نایل می‌کند و از سوی دیگر می‌تواند یاریگر فهم آیات قرآن باشد. زیرا قرآن کریم در بیشتر آیات به بیان کلیات پرداخته و تبیین جزئیات را به پیامبر (صلی الله علیه و آله) و امامان معصوم (علیهم السلام) واگذار نموده است. بنابراین آنچه که توجه به حدیث و ضرورت پرداختن به آن را دوچندان می‌کند، فهم صحیح و دقیق حدیث است چرا که آسیب فهم نادرست از حدیث، از نشنیدن آن بیشتر خواهد بود.

لذا آموزش‌های آزاد مرکز آموزش الکترونیکی، نظر به اهمیت فهم حدیث، به ویژۀ در دریافت احکام الهی و تبیین آیات قرآن، مفتخر است که اعلام دارد، اقدام به برگزاری «حوزۀ مجازی حدیث» نموده است. این دوره با هدف آشنایی بیشتر علاقمندان با اصول و مبانی شناخت و فهم دقیق حدیث و شناسایی احادیث سره از ناسره طراحی شده و امید است تا با ارائۀ این دورۀ آموزشی بتوانیم پاسخگوی بخشی از نیازهای جامعۀ شیعی باشیم.

اهداف دوره

از جمله مهمترین اهداف ارائۀ دورۀ آزاد «حوزۀ مجازی حدیث» می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- افزایش توانمندی محققان و کارشناسان در زمینۀ مطالعات و تحقیقات اسلامی در حوزۀ علوم حدیث و علوم وابسته به آن؛

- گسترش پژوهش‌های جدید حدیثی در ابعاد مختلف، با استفاده از بهترین شیوه‌ها و ابزارهای پیشرفته و روزآمد؛

- آشنایی با فنون پژوهش در حدیث به منظور بازشناسی احادیث سره از ناسره و مددرسانی به شاخه‌های دیگر علوم اسلامی؛

- فراهم ساختن زمینه و امکانات برای آن دسته از داوطلبان تحصیل در علوم اسلامی که امکان فراگیری دانش متداول در حوزه‌های علمیه، مخصوصاً با گستردگی و طولانی بودن دوران تحصیل، برای آنان وجود ندارد.

 

شرایط و ویژگی‌های دوره

دورۀ آزاد «حوزۀ مجازی حدیث» از جمله دوره‌های غیررسمی به شیوۀ آموزش الکترونیکی (مجازی) است که بصورت همگانی و بدون نیاز به حضور فیزیکی فراگیران، برای علاقمندان داخل و خارج کشور برگزار می‌شود. مخاطبانی که تمایل به آشنایی با علوم حدیث دارند، اما بنا به هر دلیل فرصت کافی برای گذراندن دوره‌های رسمی دانشگاهی را ندارند، می‌توانند این فرصت را مغتنم شمرده و از محتوای این دوره‌ها که توسط اساتید توانمند حوزه و دانشگاه از پیش تولیده شده و در قالب جلسات مشخصی ارائه می‌شود، بهره‌مند گردند.

 به طور خلاصه از ویژگی‌ها و مزیت‌های دورۀ آزاد «حوزۀ مجازی حدیث» می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.     امکان مطالعه و مشاهدۀ کوتاه‌مدت موضوعات مورد علاقه، بدون وجود محدودیت‌های دوره‌های رسمی؛

2.     استفاده از دروس تولید شده توسط اساتید برجستۀ حوزوی و دانشگاهی؛

3.     امکان مشاهدۀ جلسات دروس در زمان‌های دلخواه و مرور چندبارۀ آن؛

4.     ارائۀ درس در قالب‌های چندرسانه‌ای جذاب و نموداری؛

5.     اعطای گواهینامۀ مورد تأیید دانشگاه قرآن و حدیث؛

6.     صرفه‌جویی در وقت و هزینه.

 

شرایط ارائۀ دوره

1.     کلیۀ جلسات آموزشی این دوره، به شیوۀ غیرحضوری و از طریق اینترنت ارائه می‌شود. لذا دارا بودن رایانه و اینترنت پرسرعت از لوازم شرکت در این دوره‌ها محسوب می‌شود.

نکتۀ مهم: آموزش‌های آزاد مرکز آموزش الکترونیکی، در اقدامی جدید امکان مشاهدۀ دروس را از طریق گوشی‌های تلفن همراه و تبلت (با سیستم عامل اندروید) فراهم نموده است. لذا جهت مشاهدۀ دروس، در هر مکان و موقعیتی، کافی است که از طریق هر نوع دستگاه هوشمندِ خود، به شبکه اینترنت اتصال پیدا نموده و به سامانه آموزش‌های آزاد مراجعه نمایید. 

2.     برای هر کاربر در فضای مجازی و سامانۀ آموزش‌های آزاد (lms.qhu.ac.ir) یک صفحه به عنوان میزکار تعریف می‌شود که جلسات درسی، در آن ارائه و فعال می‌گردد.

3.     عمدۀ مواد درسی، دارای کتاب یا جزوه است و داوطلبان در صورت نیاز، می‌توانند این منابع را از فروشگاه الکترونیکی مرکز تهیه کنند.

4.     آزمون هر یک از دروس این دوره، بصورت آنلاین و از طریق میزکار شرکت‌کنندگان برگزار خواهد شد.

 

شرایط اعطای گواهینامۀ الکترونیکی دوره

گواهینامۀ دروس حوزۀ مجازی حدیث، به دو صورت ارائه می‌گردد:

- اعطای گواهینامه آزاد: افرادی که به صورت مستقل و بدون وابستگی به هیچ سازمان یا ارگانی، در این دوره‌های آموزشی شرکت می‌نمایند؛ می‌توانند پس از گذراندن هر دوره، درخواست صدور گواهینامۀ خود را از طریق سامانۀ رایادین به نشانی (rayadin.qhu.ac.ir) ارسال نموده و پس از پرداخت هزینۀ صدور، گواهینامۀ خود را از طریق پست دریافت نمایند.

- اعطای گواهینامه سازمانی: افرادی که تحت پوشش سازمان محل خدمت خود، در این دوره‌های آموزشی شرکت‌ می‌نمایند؛ می‌توانند متناسب با مفاد قرارداد منعقد شده مابین آن سازمان و مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث، نسبت به دریافت گواهینامۀ پایان دورۀ خود اقدام نمایند.

شرایط مشاهدۀ دروس و نحوۀ شرکت در آزمون‌ها

- حداکثر 24 ساعت کاری پس از انتخاب هر یک از دروس حوزۀ مجازی حدیث، محتوای آموزشی دروس و نیز آزمونِ آنلاینِ مربوط به هر درس، روی میزکار افرادِ شرکت‌کننده، فعال شده و به مدت 120 روز در میزکار باقی خواهد ماند. جهت بهره‌مندی از محتوای هر درس باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

- هر شرکت‌کننده از زمان انتخاب هر درس، صرفاً به مدت 120 روز امکان مشاهده دروس و بهره‌مندی از محتوای آموزشی را دارد. لذا پس از سپری شدن این بازۀ زمانی، درس مورد نظر بصورت خودکار از میزکار افراد حذف خواهد شد.

- مهلت شرکت در آزمون هر درس نیز از لحظه انتخاب درس تا پایان مهلت 120 روز است. بهترین زمان برای شرکت در آزمون، پس از مشاهدۀ تمام جلسات آموزشی است تا آمادگی لازم جهت پاسخگویی به سؤالات را داشته باشید.

- هر شرکت‌کننده تنها یک بار امکان شرکت در آزمون آن درس را خواهد داشت. لذا پیش از ورود به صفحۀ آزمون از پایداری اینترنت خود، اطمینان حاصل نمایید.

 

معرفی دروس حوزۀ مجازی حدیث

دروس حوزۀ مجازی حدیث شامل دروس پایه و تخصصی مقطع کارشناسی علوم حدیث است که بر اساس سیر منطقی ارائۀ دروس و با در نظر گرفتن پیش‌نیازِ هر درس، به شرحی که در جدول زیر ارائه شده، معرفی می‌گردد. پیشنهاد می‌شود افرادی که قصد گذراندن تمام دروس را دارند، برای آنکه پیش نیاز و پیوستگی محتوایی که دریافت خواهند کرد، رعایت شود؛ بر اساس ترتیبی که در جدول زیر ذکر شده، نسبت به انتخاب و خرید بسته‌های آموزشی دروس اقدام نمایند.

(جدول دروس حوزۀ مجازی حدیث)

ردیف

نام درس

تعداد جلسات

استاد

سرفصل دروس

1

آشنایی با نهج البلاغه

15

حجة الاسلام و المسلمین احمد غلامعلی

بزودی

2

روش فهم حدیث

16

حجة الاسلام و المسلمین احمد غلامعلی

بزودی

3

دانش و منابع رجالی شیعه

20

حجة الاسلام و المسلمین محمدکاظم رحمان ستایش

بزودی

4

جوامع حدیثی شیعه

15

دکتر هادی حجت

بزودی

5

سبک‌شناسی کتب حدیثی

15

حجة الاسلام و المسلمین دکتر مهدی غلامعلی

بزودی

6

اصطلاحات حدیثی

18

دکتر مجید معارف

بزودی

7

تاریخ حدیث

16

حجة الاسلام و المسلمین محمدکاظم طباطبایی

بزودی

8

قرائت و درک متون حدیثی

16

حجة الاسلام و المسلمین دکتر مهدی غلامعلی

بزودی

9

فقه الحدیث (1)

16

حجة الاسلام و المسلمین دکتر عباس پسندیده

بزودی

10

فقه الحدیث (2)

15

حجة الاسلام و المسلمین دکتر عباس پسندیده

بزودی

11

وضع و نقد حدیث

16

حجة الاسلام و المسلمین دکتر عبدالهادی مسعودی

بزودی

12

مبانی نظری و تطبیقی سندشناسی

18

حجة الاسلام و المسلمین دکتر مهدی غلامعلی

بزودی

13

مشکل الحدیث

16

حجة الاسلام و المسلمین محمدکاظم طباطبایی

بزودی

14

جوامع حدیثی اهل سنت

15

دکتر مجید معارف

بزودی

 

 شرایط ثبت نام

ـ با توجه به اینکه این دوره‌ها بصورت الکترونیکی (مجازی) برگزار می‌شود، از ملزومات شرکت در دوره‌های آزاد، داشتن رایانه و اینترنت پرسرعت می‌باشد.

ـ علاقمندان به شرکت در این دوره‌ها می‌بایست ابتدا به سامانۀ رایادین به نشانی http://rayadin.qhu.ac.ir   مراجعه نموده و ثبت نام نمایند. این سامانه به تازگی جهت عرضۀ محتوای آموزشی الکترونیکی، توسط مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث راه اندازی شده و از این پس، جهت اخذ تمام دوره‌های آموزشی آزاد و منابع کمک آموزشی، می‌بایست به این سامانه مراجعه نمایید. 

ـ توصیه می‌شود جهت ثبت نام در سامانۀ رایادین و اطلاع از چگونگی خرید دوره‌های آموزشی، حتماً راهنمای تصویری ثبت نام را مشاهده نمایید.

 

(راهنمای تصویری ثبت نام و خرید در رایادین)

راه‌های ارتباطی

شرکت‌کنندگان محترم در حوزۀ مجازی حدیث، جهت کسب اطلاعات بیشتر و رفع هرگونه ابهام می‌توانند از راه‌های ارتباطی زیر با پشتیبان دوره در تماس باشند:

تهران: 51290 ـ 021 داخلی 51؛

قم: 371760 ـ 025 داخلی 51 ؛

از ساعت 9 صبح الی 12 ظهر.

ارتباط اینترنتی: ارسال نامه به ایمیل Azadmajazi@hadith.ir

و جهت اطلاع از اخبار دوره‌ها، با کانال تلگرامی دوره‌های آزاد به نشانی https://telegram.me/azadqhu  همراه باشید.

 

پیروز و سربلند باشید.
آموزش‌های آزاد مرکز آموزش الکترونیکی