حوزه مجازی نهج البلاغه

 

«بسمه تعالی»

 

نهج البلاغه، کلام جاودان مولای متقیان حضرت علی (ع) است که سخنان گوهربار و حکمت‌های ارزشمند آن، پس از قرآن کریم، می‌تواند درس زندگی و بهترین الگو برای رشد و تعالی انسان باشد. این کتاب دریایی از معارف و آموزه‌های اخلاقی را در خود دارد که اگر تن به این دریا بسپاریم، به یاری خداوند هرگز گمراه نخواهیم شد و به سعادت و رستگاری دست خواهیم یافت.

 آموزش‌های آزاد مرکز آموزش الکترونیکی، مفتخر است که اعلام دارد به منظور اهتمام به فراگیری معارف و آموزه‌های این کتاب شریف و توسعه و تسهیل آموزش معارف آن، اقدام به برگزاری دورۀ آزاد «حوزۀ مجازی نهج البلاغه» نموده است. این دوره با هدف آشنایی بیشتر علاقمندان با سیرۀ امیرالمؤمنین (علیه السلام) و ایجاد مقدمات و آمادگی بیشتر برای فهم کلام ایشان طراحی شده و امید است تا با ارائۀ این دورۀ آموزشی بتوانیم پاسخگوی بخشی از نیازهای جامعۀ شیعی باشیم.

اهداف دوره

از جمله مهمترین اهداف ارائۀ دورۀ آزاد «حوزۀ مجازی نهج البلاغه» می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- انس بیشتر با زندگانی حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) و شناخت سیرۀ ارزشمند ایشان؛

- بهره‌گیری از ظرفیت‌های تربیتی نهج البلاغه در زمینه‌های اعتقادی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ...؛

- افزایش توانمندی کارشناسان علوم اسلامی در حوزۀ معارف نهج البلاغه؛

- تأمین نیاز جامعۀ شیعی در زمینۀ شناخت نهج البلاغه و معارف آن.

 

شرایط و ویژگی‌های دوره

دورۀ آزاد «حوزۀ مجازی نهج البلاغه» از جمله دوره‌های غیررسمی به شیوۀ آموزش الکترونیکی (مجازی) است که بصورت همگانی و بدون نیاز به حضور فیزیکی فراگیران، برای علاقمندان داخل و خارج کشور برگزار می‌شود. مخاطبانی که تمایل به آشنایی و انس بیشتر با کتاب شریف نهج البلاغه و معارف ژرف آن دارند، اما بنا به هر دلیل فرصت کافی برای گذراندن دوره‌های رسمی دانشگاهی را ندارند، می‌توانند این فرصت را مغتنم شمرده و از محتوای این دوره‌ها که توسط اساتید توانمند حوزه و دانشگاه از پیش تولیده شده و در قالب جلسات مشخصی ارائه می‌شود، بهره‌مند گردند.

 به طور خلاصه از ویژگی‌ها و مزیت‌های دورۀ آزاد «حوزۀ مجازی نهج البلاغه» می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.     استفاده از دروس تولید شده توسط اساتید برجستۀ حوزوی و دانشگاهی؛

2.     صرفه‌جویی در وقت و هزینه؛

3.     امکان مطالعه و مشاهدۀ کوتاه مدت موضوعات مورد علاقه، بدون وجود محدودیت‌های دوره‌های رسمی؛

4.     امکان مشاهدۀ جلسات دروس در زمان‌های دلخواه و مرور چندبارۀ آن؛

5.     ارائۀ درس در قالب‌های چندرسانه‌ای جذاب و نموداری؛

6.     اعطای گواهینامۀ مورد تأیید دانشگاه قرآن و حدیث.

شرایط ارائۀ دوره

1.     کلیۀ جلسات آموزشی این دوره، به شیوۀ غیرحضوری و از طریق اینترنت ارائه می‌شود. لذا دارا بودن رایانه و اینترنت پرسرعت از لوازم شرکت در این دوره‌ها محسوب می‌شود.

نکتۀ مهم: آموزش‌های آزاد مرکز آموزش الکترونیکی، در اقدامی جدید امکان مشاهدۀ دروس را از طریق گوشی‌های تلفن همراه (با سیستم عامل آندروید) و تبلت و سایر دستگاه‌های هوشمند فراهم نموده است. لذا جهت مشاهدۀ دروس، در هر مکان و موقعیتی، کافی است که از طریق هر نوع دستگاه هوشمندِ خود، به شبکه اینترنت اتصال پیدا نموده و به سامانه آموزش‌های آزاد مراجعه نمایید. 

2.     برای هر کاربر در فضای مجازی و سامانۀ آموزش‌های آزاد (lms.qhu.ac.ir) یک صفحه به عنوان میزکار تعریف می‌شود که جلسات درسی، در آن ارائه و فعال می‌گردد.

3.     عمدۀ مواد درسی، دارای کتاب یا جزوه است و داوطلبان در صورت نیاز، می‌توانند این منابع را از فروشگاه الکترونیکی مرکز تهیه کنند.

4.     آزمون هر یک از دروس این دوره، بصورت آنلاین و از طریق میزکار شرکت‌کنندگان برگزار خواهد شد.

شرایط اعطای گواهینامۀ الکترونیکی دوره

گواهینامۀ دروس حوزۀ مجازی نهج البلاغه، به دو صورت ارائه می‌گردد:

- اعطای گواهینامه آزاد: افرادی که به صورت مستقل و بدون وابستگی به هیچ سازمان یا ارگانی، در این دوره‌های آموزشی شرکت می‌نمایند؛ می‌توانند پس از گذراندن هر دوره، درخواست صدور گواهینامۀ خود را از طریق سامانۀ رایادین به نشانی (rayadin.qhu.ac.ir) ارسال نموده و پس از پرداخت هزینۀ صدور، گواهینامۀ خود را از طریق پست دریافت نمایند.

- اعطای گواهینامه سازمانی: افرادی که تحت پوشش سازمان محل خدمت خود، در این دوره‌های آموزشی شرکت‌ می‌نمایند؛ می‌توانند متناسب با مفاد قرارداد منعقد شده مابین آن سازمان و مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث، نسبت به دریافت گواهینامۀ پایان دورۀ خود اقدام نمایند.

شرایط مشاهدۀ دروس و نحوۀ شرکت در آزمون‌ها

- حداکثر 24 ساعت کاری پس از انتخاب هر یک از دروس حوزۀ مجازی نهج البلاغه، محتوای آموزشی دروس و نیز آزمونِ آنلاینِ مربوط به هر درس، روی میزکار افرادِ شرکت‌کننده، فعال شده و به مدت 120 روز در میزکار باقی خواهد ماند. جهت بهره‌مندی از محتوای هر درس باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

- هر شرکت‌کننده از زمان انتخاب هر درس، صرفاً به مدت 120 روز امکان مشاهده دروس و بهره‌مندی از محتوای آموزشی را دارد. لذا پس از سپری شدن این بازۀ زمانی، درس مورد نظر بصورت خودکار از میزکار افراد حذف خواهد شد.

- مهلت شرکت در آزمون هر درس نیز از لحظه انتخاب درس تا پایان مهلت 120 روز است. بهترین زمان برای شرکت در آزمون، پس از مشاهدۀ تمام جلسات آموزشی است تا آمادگی لازم جهت پاسخگویی به سؤالات را داشته باشید.

- هر شرکت‌کننده تنها یک بار امکان شرکت در آزمون آن درس را خواهد داشت. لذا پیش از ورود به صفحۀ آزمون از پایداری اینترنت خود، اطمینان حاصل نمایید.

معرفی دروس حوزۀ مجازی نهج البلاغه

دروس حوزۀ مجازی نهج البلاغه شامل دروس پایه و تخصصی مقطع کارشناسی ارشد گرایش نهج البلاغه است که بر اساس سیر منطقی ارائۀ دروس و با در نظر گرفتن پیش‌نیازِ هر درس، به شرحی که در جدول زیر ارائه شده، معرفی می‌گردد. پیشنهاد می‌شود افرادی که قصد گذراندن تمام دروس را دارند، برای آنکه پیش نیاز و پیوستگی محتوایی که دریافت خواهند کرد، رعایت شود؛ بر اساس ترتیبی که در جدول زیر ذکر شده، نسبت به انتخاب و خرید بسته‌های آموزشی دروس اقدام نمایند.

(جدول عناوین دروس حوزۀ مجازی نهج البلاغه)

ردیف

نام درس

تعداد جلسات

استاد

سرفصل دروس

1

سیاست، حقوق و اقتصاد در نهج البلاغه

16

مصطفی دلشاد تهرانی

بزودی

2

مبانی فهم حدیث

19

دکتر عبدالهادی مسعودی

بزودی

3

رابطه نهج البلاغه با قرآن

15

دکتر مجید معارف

بزودی

4

زندگانی تحلیلی امام علی (ع) و پیشینۀ صدور نهج البلاغه

15

دکتر محمدمهدی جعفری

بزودی

5

حوزه‌ها و مکاتب حدیثی

16

مهدی مهریزی

بزودی

6

آسیب‌شناسی حدیث

19

دکتر عبدالهادی مسعودی

بزودی

7

اخلاق و تربیت در نهج البلاغه

15

دکتر مصطفی دلشاد تهرانی

بزودی

8

قرائت متن و واژه‌شناسی نهج البلاغه

14

سید عدنان لاجوردی

بزودی

9

مباحث اعتقادی در نهج البلاغه (1)

16

سید حسن مصطفوی

بزودی

10

علوم بلاغی در نهج البلاغه

14

دکتر محمدمهدی جعفری

بزودی

11

حکومت و مدیریت در نهج البلاغه

16

دکتر مصطفی دلشاد تهرانی

بزودی

12

زبان انگلیسی تخصصی

16

دکتر محمود کریمی

بزودی

13

عرفان و دعا در نهج البلاغه

16

دکتر بخشعلی قنبری

بزودی

14

مباحث اعتقادی در نهج البلاغه (2)

11

حسن طارمی

بزودی

15

نقد متن و بررسی شبهات پیرامون نهج البلاغه

16

دکتر محمدمهدی جعفری

بزودی

16

نهج البلاغه و نقد ادبی

15

سیدمحمد حسینی‌نیا

بزودی

17

تأثیر نهج البلاغه در ادب فارسی و عربی

16

سید محمد راستگوی کاشانی

بزودی

18

استناد نهج البلاغه و کتابشناسی

12

دکتر محمدمهدی جعفری

بزودی

 

 شرایط ثبت نام

ـ با توجه به اینکه این دوره‌ها بصورت الکترونیکی (مجازی) برگزار می‌شود، از ملزومات شرکت در دوره‌های آزاد، داشتن رایانه و اینترنت پرسرعت می‌باشد.

ـ علاقمندان به شرکت در این دوره‌ها می‌بایست ابتدا به سامانۀ رایادین به نشانی http://rayadin.qhu.ac.ir   مراجعه نموده و ثبت نام نمایند. این سامانه به تازگی جهت عرضۀ محتوای آموزشی الکترونیکی، توسط مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث راه اندازی شده و از این پس، جهت اخذ تمام دوره‌های آموزشی آزاد و منابع کمک آموزشی، می‌بایست به این سامانه مراجعه نمایید. 

ـ توصیه می‌شود جهت ثبت نام در سامانۀ رایادین و اطلاع از چگونگی خرید دوره‌های آموزشی، حتماً راهنمای تصویری ثبت نام را مشاهده نمایید.

 

(راهنمای تصویری ثبت نام و خرید در رایادین)

 

راه‌های ارتباطی

شرکت‌کنندگان محترم در حوزۀ مجازی نهج البلاغه، جهت کسب اطلاعات بیشتر و رفع هرگونه ابهام می‌توانند از راه‌های ارتباطی زیر با پشتیبان دوره در تماس باشند:

تهران: 51290 ـ 021 داخلی 51؛

قم: 371760 ـ 025 داخلی 51 ؛

از ساعت 9 صبح الی 12 ظهر.

ارتباط اینترنتی: ارسال نامه به ایمیل Azadmajazi@hadith.ir

و جهت اطلاع از اخبار دوره‌ها، با کانال تلگرامی دوره‌های آزاد به نشانی https://telegram.me/azadqhu  همراه باشید.

 

پیروز و سربلند باشید.
آموزش‌های آزاد مرکز آموزش الکترونیکی