اخبار > رونمایی از درسنامه قرآنی و حدیثی تالیف دانشگاه قرآن وحدیث در نمایشگاه قرآن

 


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور مسئولان قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ درسنامه های فقه الحدیث 1 تا 4 و رابطه قرآن و سنت در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن، رونمایی شد.

رونمایی از درسنامه قرآنی و حدیثی تالیف دانشگاه قرآن وحدیث در نمایشگاه قرآن


 

مراسم رونمایی از پنج درسنامه‌ حدیثی( فقه الحدیث 1- 4 و رابطه قرآن و سنت)، کار مشترک دانشگاه قرآن و حدیث و مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور روز چهارشنبه 25 اردی بهشت 98 در شبستان اصلی نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار شد. در این مراسم آقایان دکتر عبدالهادی فقهی‌زاده؛ معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد، دکتر حمیدرضا میرعظیمی؛ رئیس مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی، سید حمیدرضا محمودزاده حسینی؛ قائم مقام بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، حجت الاسلام عبدالهادی مسعودی قائم مقام ریاست دانشگاه قرآن و حدیث و برخی نویسندگان درسنامه ها آقایان دکتر عباس پسندیده، دکتر مجید معارف، دکتر حامد شریعتی نیاسر، دکتر مهدی غلامعلی و نیز دانشجویان دانشگاه قران و حدیث حضور داشتند.
در ابتدا، دکتر عباس پسندیده نویسنده دو جلد از درسنامه‌های فقه الحدیث و دانشیار دانشگاه قرآن و حدیث به ایراد سخن پرداخت و با اشاره به طراحی رشته جدید تجمیعی قرآن و حدیث گفت: با اقدام مرکز توسعه و هماهنگی پژوهش و آموزش عالی قرآن کریم، در تجمیع رشته‌های علوم قرآن و حدیث، یک چالش‌ مهم این کار، تالیف و تدوین متن درسی برای سرفصل‌های جدید بود که با همت دانشگاه قرآن و حدیث در حال برطرف شدن است. هدف از این رشته و کتاب ها نیز این است که فهم عمیق و دقیق دین گسترش پیدا کند. امروز کشور ما نیازمند عرضه دستاوردهایی در حوزه پژوهش‌های قرآنی و حدیثی به جامعه است.

 

عبدالهادی مسعودی، قائم مقام و دانشیار دانشگاه قرآن و حدیث نیز در توضیح دو فقه الحدیث تالیف خود در بخشی دیگر از این مراسم گفت: طرح تجمیع تمام رشته‌های قرآن و‌ حدیث از چهار سال پیش مطرح بود. مجموعا ۱۷ رشته متفرق و ‌پراکنده داشتیم که در یک رشته با پنج بسته ادغام شدند. برای تهیه متن درسی این رشته، مرکز توسعه و هماهنگی پژوهش و آموزش عالی قرآن ‌حمایت از آن‌ها را بر عهده گرفت و تالیف و نشر  ۲۲  عنوان از این کتاب ها را بر عهده دانشگاه قرآن و حدیث و ۱۸ کتاب را بر عهده پژوهشگاه حوزه و دانشگاه نهاد. به حمد الهی اکنون حدود یک سوم تعهدات دانشگاه قرآن و حدیث به پایان رسیده و هفت عدد از این کتاب‌ها چاپ شده است.

 

وی با بیان اینکه جلد چهارم کتب فقه الحدیث مطابقت زیادی با شعار نمایشگاه قرآن در سال جاری یعنی (قرآن، کتاب زندگی) دارد، افزود: در این کتاب، موضوعاتی به دانشجو عرضه می‌شود که در زندگی روزمره با آن سر و کار دارند؛ مانند شادی و اندوه، رزق و روزی، هدایت و ضلالت، انذار و تبشیر.

 

مشکلی که در نگارش این کتاب وجود داشت، یافتن مدلی بود که بتوان فقه الحدیث ‌و فهم روایات را در موضوعات قرآنی پیاده کنیم. ما می‌خواستیم در پرتو آیات قرآنی به درکی عمیق از احادیث برسیم و در هر دو سه درس، یک موضوع قابل استفاده برای هر دانشجو عرضه کنیم. حاصل این کار اکنون درسنامه ای با عنوان فقه الحدیث‌ 4 است.

 

مسعودی گفت: برای توسعه این دانش و رشته قرآن و حدیث تجمیعی در قالب جدید، نیاز به متن مکتوب و استاد داریم. بنابراین باید کارگاه‌هایی تشکیل شود و این کتاب‌ها با استادان این رشته‌ها به بحث نهاده شود. ما در بحث های قرآنی - حدیثی بیش از آنچه که به ارائه مطلب نیازمند باشیم به ارائه روش نیازمندیم.

 

سیدحمیدرضا میرعظیمی، رئیس مرکز هماهنگ و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآن کشور نیز در این مراسم بیان کرد: باید توجه شود برای دانشجویان دکترا و ارشد رشته‌های علوم قرآن و حدیث این مباحث حساس تر است، لذا از همه اساتید دعوت می‌کنیم در این مورد دقیق‌تر باشند و به ما کمک کنند و نکات و پیشنهادات خود را بگویند.

 

وی افزود: در فقه الحدیث، روش خیلی مهم است و پس از آن توجه به زبان امروزی مخاطب است که دارای اهمیت است. باید به گونه‌ای باشد که نیاز مخاطب و شرایط او را ببینیم.

 

عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در بخش دیگری از این مراسم گفت: ما با مفاهیم متعالی در این آثار مواجهیم. به خود می‌بالم که این دو دوست عزیز توفیق به انجام این کار با عظمت پیدا کردند. محصول مشترک چهار اثر ارزنده ( فقه الحدیث 1- 4) ، ثمره همه علوم حدیث شناخته می‌شود و فقه الحدیث اصلی‌ترین دانش حدیثی است زیرا زمینه فهم دقیق از سخنان ائمه(ع)را فراهم می‌کند. این دو استاد( دکتر پسندیده و مسعودی) با روش بسیار نویی توفیق یافتند این کار را در قالب کتاب امروزی عرضه کنند.

 

فقهی زاده گفت: من این دو استاد را عاشق پیشرفت دیده‌ام. من گمان می‌کنم این دو بزرگوار در عمل و به دوستان و دانشجویان خود  نشان داده‌اند که خوب، دشمن عالی است.

 

در پایان این مراسم از 5 درسنامه حدیثی از جمله «رابطه قرآن و سنت» نوشته علی نصیری و چهار جلد کتاب «فقه الحدیث» که جلد اول و چهارم آن را عبدالهادی مسعودی و جلدهای دوم و سوم آن را عباس پسندیده به رشته تحریر درآورده رونمایی به عمل آمد. 

بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار«قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از ۲۱ اردیبهشت ماه تا ۴ خرداد ماه در مصلای حضرت امام خمینی( ره) در حال برپایی است.


١٢:٢٧ - يکشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٨    /    عدد : ١٧٠٥    /    تعداد نمایش : ٢٥٧٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: