حذف و اضافه

 

 

 

راهنمای حذف و اضافه برخط

سامانه جامع مدیریت آموزش (ناد)

روش انجام حذف و اضافه:

1) برای ورود به سامانۀ مدیریت آموزش، در صفحه اصلی «سامانه جامع آموزشی» را کلیک نمایید. (تصویر شمارۀ 1)

تصویر (1)

2)  در صفحه بعد، نام کاربری و کلمه عبور خود نمائید و سپس کلید را بزنید. (تصویر شمارۀ 2)

نام کاربری = شمارۀ دانشجویی که می بایست طبق مثال روبرو وارد شود: 852215

کلمه عبور = شمارۀ شناسنامه (در صورت عدم ورود با شمارۀ شناسنامه,صفحه کلید را در حالت انگلیسی قرار داده و «پنج صفر» 00000 وارد نمایید.)

 

 

تصویر (2)

3) پس از ورود به سامانه, با کلیک بر روی منوی حذف و اضافه, به صفحه شروع حذف و اضافه می روید. (تصویر شمارۀ 3) در صورت قرار داشتن در بازه زمانی حذف و اضافه و مجاز بودن به ثبت نام, صفحه مشخصات دانشجو به همراه آخرین اطلاعات وضعیت تحصیلی وی (جزئیات) نمایش داده می شود. (تصویر شمارۀ 4) در غیر اینطورت پیغام «دانشجو ... در اين زمان مجاز به حذف و اضافه در نيمسال دوم سال تحصيلي 90-89 نمي باشد.» نمایش داده می شود.

تصویر (3)

 

 

 

تصویر (4)

4) با زدن کلید به صفحه حذف و اضافه می روید. (تصویر شمارۀ 4)

تصویر (5)

5) جهت اضافه نمودن درس کلید را بزنید. در این حالت سامانه صفحه جستجوی کلاس های درس را نمایش می دهد. (تصویر شمارۀ 6)

تصویر (6)

6) در صفحۀ جستجوی کلاس‌های درس که پس از زدن کلید وارد می شوید, اقلام جستجوی درس مورد نظر را جهت انتخاب کلاس درس مورد نظر وارد نموده و سپس کلید را بزنید (اقلام جستجو مثل کد درس, نام درس و .....) (تصویر شمارۀ 6)
تذکرمهم2) همانطور که در اطلاعیه‌های آموزش اعلام شده برای سریع و بدون اشکال بودن حذف و اضافه خود حتما کد درس مورد نظر را مشخص کرده و در کادر مربوط به کد درس آن را جستجو کنید.

جهت مشاهده اطلاعیه دروس ارائه شده دوره کارشناسی رشته علوم حدیث در این نیم‌سال ، اینجا را کلیک کنید.

جهت مشاهده اطلاعیه دروس ارائه شده دوره کارشناسی رشته علوم و معارف قران در این نیم‌سال، اینجا را کلیک کنید.

جهت مشاهده اطلاعیه دروس ارائه شده دوره کارشناسی رشته اخلاق و آداب پزشکی در این نیم‌سال، اینجا را کلیک کنید.

>

7) سامانه لیست کلاسهای درس یافت شده را نمایش می دهد. کلاس درس مورد نظر را انتخاب نموده و سپس کلید را بزنید. (تصویر شمارۀ 7) در این حالت سامانه درس مورد نظر را به لیست دروس انتخابی اضافه می نماید. (تصویر شمارۀ 8)

تصویر (7)

 

تصویر (8)

 

توجه: هر دانشجو در بازۀ حذف و اضافه، امکان اضافه و حذف کردن تنها دو درس را دارد، که البته این مهم، حتما قبل از بازۀ حذف و اضافه از طریق مدیریت بخش ارائۀ دروس اطلاع رسانی میشود و در صورت تغییر تعداد آن، اعلام خواهد شد.

8) کلید را پس از انتخاب هر درس بزنید. با زدن کلید عملیات زیر انجام می گردد:

 • درس در لیست حذف و اضافه دانشجو ثبت می گردد.

 • وضعیت اعتبار درس (تصوير شماره 8 قسمت «وضعیت اعتبار ثبت نام») بر اساس قوانین مربوطه مشخص می گردد.

9) در صورت نقض هر یک از کنترل های انجام یافته توسط سامانه در زمان اخذ درس, وضعیت اعتبار درس مربوطه غیرمعتبر خواهد شد. درس غیرمعتبر برای دانشجو محسوب نخواهد شد و به منزله عدم ثبت نام در آن است. کنترلهای انجام یافته توسط سامانه عبارتند از:

 • کنترل تداخل زمان کلاسها

 • کنترل تداخل زمان امتحان

 • کنترل پیشنیازی

 • کنترل همنیازی

 • کنترل سقف تعداد واحد اخذ شده

 • کنترل کف تعداد واحد اخذ شده

 • کنترل ظرفیت کلاس

 • کنترل تعداد واحد گذرانده جهت اخذ درس

 • کنترل وجود درس در دروس رشته دانشجو

 • کنترل تکرار درس های گذرانده

 • کنترل تطابق جنسیت دانشجو و جنسیت در نظر گرفته شده برای شرکت کنندگان در کلاس درس

 • کنترل تعداد درس حذف یا اضافه شده (در حذف و اضافه)

 

تصویر (9)

توجه: با زدن لینک می توانید وضعیت کنترل های فوق را برای هر درس مشاهده نموده و علت عدم اعتبار دروس غیرمعتبر را ببینید. (تصویر شمار9 «تصویر فوق»)

10) در صورتیکه دانشجو توجیه قابل قبولی برای اخذ درس غیرمعتبر خود داشته باشد می تواند, به مسئول مربوطه مراجعه نمده و در صورت صدور مجوز, درس غیرمعتبر توسط مسئول آموزش اعتباربخشی گردد. در غیر اینصورت دانشجو می بایستی با تجدید نظر در لیست دروسی انتخابی اقدام به اخذ درس دیگری نماید.

11) برای حذف، درس یا دروس مورد نظر را انتخاب نموده و سپس کلید حذف را بزنید. دروس انتخابی با وضعیت در حال حذف به لیست دروس حذفی منتقل می‌گردد. سپس با زدن کلید ثبت  درس درحال حذف به وضعیت حذف شده رفته و درس حذف می‌شود. در صورتیکه حذف درس حداقل یکی از قوانین حذف و اضافه را نقض کرده باشد (مثلا دروس همنیاز)، درس حذف نشده و هم‌چنان با وضعیت در حال حذف باقی خواهد ماند.

 • توجه: در صورتیکه دانشجو حداقل یک درس با وضعیت در حال حذف داشته باشد، وضعیت کلی حذف و اضافه وی نامعتبر بوده و باید اقدام به لغو حذف درس بنماید و یا اینکه مجوز حذف درس در حال حذف را از مسئول مربوطه اخذ نموده و کارشناس آموزش مربوطه اقدام به اعتبار بخشی درس درحال حذف دانشجو بنماید.

12) پس از حذف درس، در صورت نیاز به بازگرداندن درس حذفی به لیست دروس انتخابی، کافی است درس مورد نظر را انتخاب نموده و سپس کلید لغو حذف را بزنید. در این حالت لازم است کلید ثبت را مجددا بزنید.

13) در نهایت کلید تایید را بزنید. در این حالت برای دانشجو وضعیت کلی «تایید حذف و اضافه توسط دانشجو» درج می شود. در حذف و اضافه این وضعیت به منزلۀ اعلام اتمام حذف و اضافه می‌باشد.

 • توجه: در صورتیکه دانشجو حداقل یک درس با وضعیت نامعتبر و یا در حال حذف داشته باشد، وضعیت کلی حذف و اضافه وی ثبت نامعتبر توسط دانشجو بوده و قادر به درج تایید حذف و اضافه نمی باشد.

14) در صورتیکه تمامی دروس انتخاب شده توسط دانشجو دارای وضعیت معتبر یا معتبر توسط آموزش یا حذف شده یا حذف توسط آموزش باشند, دانشجو با زدن کلید قادر به اعلام اتمام حذف و اضافه خود است. در زمان تایید حذف و اضافه علاوه بر کنترلهای فوق سامانه کنترل سقف و کف تعداد واحد را نیز انجام می دهد. در صورت عدم رعایت تعداد کف و سقف انتخابی توسط دانشجو, وضعیت ثبت نامی دانشجو تبدیل به عدم رعایت کف واحد و یا عدم رعایت سقف واحد می گردد. در این صورت دانشجو باید اقدام به رفع مشکل بنماید.

15)  زمانيكه كار حذف و اضافه به اتمام رسید، با زدن كليد "تاييد" ثبت نام دانشجو نهايی می شود. در صورتيكه حتی يك درس از دروس ثبت نام شده دارای وضعيت "نامعتبر" باشد، امكان تاييد حذف و اضافه وجود نخواهد داشت.
    تذکر1: برای پرداخت الکترونیکی لازم است حتما دکمۀ تایید با موفقیت انجام شود در غیر اینصورت امکان پرداخت الکترونیکی و همچنین نهایی شدن حذف و اضافه وجود ندارد.
    تذکر2: پس از کلیک کردن دکمۀ پرداخت الکترونیک امکان وورد به صفحۀ حذف و اضافه و تغییر دروس انتخاب شده وجود نخواهد داشت، لذا دانشجویان محترم قبل از پرداخت انتخاب خود را کاملا بررسی نمایند.

16)  برای ورود به صفحه پرداخت الکترونیکی دكمه انتخاب شود.

17) در اين صفحه مبلغ قابل پرداخت بر اساس محاسبات شهريه حذف و اضافه نمايش داده ميشود و امكان پرداخت حداقل مبلغ در نظر گرفته شده توسط دانشکده و همچنين مبالغ بيشتر از حداقل وجود دارد. (تصویر شمارۀ 10)
 

تصویر 10

18) در صورتيكه دانشجو در نظر داشته باشد "حداقل ميزان قابل پرداخت "را پرداخت نماید كافی است دكمه "پرداخت الكترونيكی / تاييد مالی" را انتخاب کرده تا به بانک متصل شود. (تصویر شمارۀ 10)

19) در صورتيكه دانشجو در نظر داشته باشد "پرداخت بيش از حداقل" را انجام دهد در مقابل عنوان "پرداخت بيش از حداقل" مبلغ مورد نظر خود را وارد نموده (پرداخت كل شهريه را هم شامل ميشود) و سپس دكمه "پرداخت الكترونيكی / تاييد مالی" را انتخاب کرده و به بانک متصل شود. (تصویر شمارۀ 10)

20) در صفحه " سامانه پرداخت اينترنتی " اطلاعات كارت اينترنتی را به طور صحيح وارد نمایید (تصویر شمارۀ 11)

دكمه "پرداخت" فعال شده و با انتخاب آن مبلغ انتخاب شده از حساب دانشجو كسر گردد. راهنمای پرداخت الکترونیکی در صفحۀ پرداخت وجود دارد. (تصویر شمارۀ 11)

تصویر 11

21) در صورتيكه موجودی حساب دانشجو كافی باشد سامانه بانک ملی موفقیت آمیز بودن پرداخت را اعلام کرده و دراین صفحه لازم است دکمۀ تایید نهایی را کلیک کرده تا اطلاعات پرداخت به دانشکده اعلام شود. (تصویر شمارۀ 12)

تصویر 12

پس از کلیک کردن دکمۀ تایید نهایی پيغام "عمليات پرداخت با موفقيت انجام شد ." را نمايش داده و وضعيت "تاييد مالی حذف و اضافه" برای دانشجو ثبت شده (تصویر شمارۀ 13) و پس از تاييد حذف و اضافه توسط آموزش امكان پرينت برگه حذف و اضافه وجود دارد.

تصویر 13

22) در صورتيكه اطلاعات كارت صحيح وارد نشده باشد و يا موجودی حساب دانشجو كافی نباشد عمليات پرداخت انجام نمی شود و آخرين وضعيت "صدور فيش مالی" ثبت شده و روند حذف و اضافه نهايی نشده و نام دانشجو در ليست حضور و غياب نمايش داده نمی شود .

23) در صورتیکه پرداخت آن‌لاین با موفقیت انجام نشدن می‌توانید از منوی «مدیریت نیمسال‌های تحصیلی» (تصویر 14) اقدام به پرداخت نمایید.

تصویر 14

پس از ورود به این منو (تصویر 15) بر روی دکمۀ «پرداخت الکترونیکی بانک ملی» کلیک کرده تا وارد صفحۀ پرداخت الکترونیکی بانک ملی شوید. ادامۀ فرآیند مطابق با بند 17 دنبال شود.

تصویر15

24) جهت خروج از سامانه, پس از اتمام عمليات حذف و اضافه، دکمه "خروج" کلیک شود.

25) در واحد آموزش حذف و اضافه دانشجو را تایید نهایی می‌کند.

26) باید توجه داشت در صورت عدم تایید حذف و اضافه توسط آموزش, امکان مشاهدۀ درس توسط دانشجو در میزکار وجود نخواهد داشت.

27) پایان فرآیند حذف و اضافه

نکات مهم:

در صورت تایید حذف و اضافه توسط آموزش, دانشجو دیگر قادر به تغییر حذف و اضافه خود نمی باشد, مگر اینکه مجددا توسط آموزش مجاز گردد.

درسی که توسط مسئول آموزش معتبر شده باشد قابل حذف کردن نیست.