اخبار > صحیفه سجادیه کتابی است توام با کشش و کوشش

 


  چاپ        ارسال به دوست

نشست "صحیفه سجادیه؛ کتاب زندگی" با حضور حجت السلام احمد غلامعلی؛ رئیس دانشکده علوم و معارف قرآن دانشگاه قرآن و حدیث به میزبانی کمیته نشست های تخصصی دانشگاهی بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد.

صحیفه سجادیه کتابی است توام با کشش و کوشش


نشست "صحیفه سجادیه؛ کتاب زندگی" با حضور حجت السلام احمد غلامعلی؛ رئیس دانشکده علوم و معارف قرآن دانشگاه قرآن و حدیث به میزبانی کمیته نشست های تخصصی دانشگاهی بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث به نقل از ستاد خبری نمایشگاه قرآن کریم، این نشست دهمین نشست از سلسله نشست های تخصصی دانشگاهی در بخش عترت بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم بود که با مشارکت دانشگاه قرآن و حدیث و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

حجت السلام احمد غلامعلی؛ رئیس دانشکده علوم و معارف قرآن دانشگاه قرآن و حدیث در این نشست با اشاره به دلیل انتخاب این عنوان برای سخنرانی بیان داشت: ما در صحیفه سجادیه هم تلاش و کوشش را می آموزیم و هم نیایش و عبادت را، هم سیاست را می آموزیم و به طور کلی تمام حالات زندگی در صحیفه سجادیه می آموزیم.

حجت السلام غلامعلی با اشاره به این که زمانی که با کودکان سخن می گوییم باید همانند آنها سخن بگوییم، تصریح کرد: امام سجاد علیه السلام در صحیفه سجادیه چگونگی دعا کردن، زندگی کردن و سخن گفتن با معبود را به ما می آموزد.

وی تصریح کرد: امام سجاد علیه سلام در صحیفه سجادیه به ما یاد دهد که در زندگی خود بی نهایت تفکر و از آن بی نهایت لذت ببرید؛ انسانی که بی نهایت فکر می کند در سختی ها صبور است، مشکلات بر او آسان است، زندگیش وسیع می شود، دیگر خسیس نخواهد بود، بخشنده است، دوستی بی نهایت دارد و در به طور کلی تمام خصوصیاتش بی نهایت است.

رئیس دانشکده علوم و معارف قرآن دانشگاه قرآن و حدیث با تاکید بر این که ما اگر بخواهیم در این دنیا که سختی ها زیاد است، آسان زندگی کنیم بیان داشت: یکی از روش ها مراجعه به دعاهای صحیفه سجادیه بر اساس نیاز و مشکلاتمان است به طور مثال انسانی که مشکل و سختی بزرگی بر او وارد شده است، خواندن دعای هفتم صحیفه سجادیه به او پیشنهاد می شود.


وی افزود: حضرت زمانی که بیماری بر ایشان وارد می شد، دعای 15 را می خواندند، حضرت در این دعا ابتدا بابت سلامتی و تندرستی از خداوند متعال شکر گذاری می کنند و در ادامه از خداوند متعال طلب آمرزش دارند.

حجت السلام غلامعلی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: گاهی اوقات ما باید بدانیم همین مشکلات و سختی ها موجب می شود تا ما معصوم شویم و نتوانیم گناهی را انجام دهیم، انسان وقتی نمی تواند گناه کند و یا در موقعیت گناه قرار نمی گیرد، خود یک نوع معصومیت و یک نعمت است و انسان باید آن حالت را شکر کند.

وی در ادامه با اشاره به روایتی از حضرت رسول اکرم ص بیان داشت: در روایتی از حضرت رسول اکرم (ص) نقل است که حضرت به ابوذر می فرمایند: دعا به همراه نیکوکاری به اندازه نمک برای غذا است لذا از این روایت این چنین برداشت می شود که ما باید به همراه دعا برای رفع نیازها و محتایج دیگران در امر خیر و نیکوکاری، تلاش و کوشش کنیم.

حجت السلام غلامعلی در بخش دیپری از سخنان خود کتاب صحیفه سجادیه را کتاب توام با کشش و کوشش عنوان و اظهار کرد: این کتاب هم برای ما کشش دارد و هم ما را به کوشش وا می دارد.

وی در ادامه ادعیه کتاب صحیفه سجادیه را ادعیه کاربردی عنوان و تصریح کرد: مثلا حضرت در دعای 20 صحیفه ابتدا از خداوند می خواهد که ایشان را جزء متقین قرار دهد و در ادامه به 20 ویژگی متقین همچون عادل بودن و تلاش ایشان برای گسترش عدالت، فرو بردن خشم، دوستی و مودت، آشتی دادن بین افراد، از خوبی دیگران سخن گفتن، عیب ها دیگران را می پوشاند، خضوع دارد و فروتنی دارد و ... را بر می شمارد.

 


١١:٤٨ - شنبه ١٩ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ١٣٤٠    /    تعداد نمایش : ٤٨١


کاربر مهمان
1397/03/20 16:55
0
0
جزاکم الله خیراً
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: