کاربر مهمان خوش آمدید صفحه اصلی | جستجو | مباحث فعال | ورود

منتظري از ظهور تا سقوط (‌سير تاريخي مواضع منتظري) تنظیمات
سجاد عمرانی
ارسال شده: 9 بهمن 1390   ساعت: 1:19:22 ق.ظ.
رتبه: عضو فعال
گروه ها: دانشجو

منتظری از ظهور تا سقوط

مدتی بود به جهت مداخلات آقای منتظری در حوادث پس از انتخابات بنای ایجاد تایپیکی در بررسی تحلیلی و سیر تاریخی مواضع سیاسی ایشان را داشتيم.این انگیزه پس از درگذشت ایشان و برخی مدح ها و مظلوم نمایی هایی که برای وی در تالارها صورت پذیرفت تقویت گردید.در دوران مديريت نالايق و منحرف سابق تالارهاي گفتگوي دانشكده مطالب مختلفي در خصوص وي درج گرديد. ليكن در آن برهه زماني برخي در همين تالارها بر مرگ او مويه ها و ناله ها سردادند و غم فراقش را به ماتم نشستند . ليكن حال كه عرصه بصيرا افزايي و روشنگري فراهم شده است در ادامه به ارائه مطالبی مبسوط خواهيم پرداخت که همگی مستند به وقایع تاریخی هستند.با توجه به فراز و نشیب های ایشان در مسائل سیاسی ، این مطلب به چند بخش تقسیم و در چند قسمت آن را ارائه می کنيم و از همه دانشجويان .عزیز تقاضا می کنيم با صبر و حوصله مطالب را دنبال کنند.
در این مقاله سعی شده است سیر تاریخی مطالب حتی الامکان حفظ شود ولی ممکن است در بعضی جاها تقدم و تاخر مطالب اشتباه شده باشد . لازم به ذکر است که برای نوشتن این مطالب از دو کتاب بیش از همه بهره برده شده است:1- خاطرات سیاسی 2- سنجه انصاف که هر دو کتاب از حضرت آیت الله آقای ری شهری وزیر اطلاعات زمان امام می باشد . همچنین بعضا از مطالب سایت های مختلف نیز بهره برده امباشد که در تنویر افکاردانشجویان عزیز موثر افتد.

سجاد عمرانی
ارسال شده: 12 بهمن 1390   ساعت: 0:04:15 ق.ظ.

بسم الله الرحمن الرحیم

منتظری از ظهور تا سقوط

شماره:1

"/>

فصل اول : منتظری سرمایه امام و امید ملت

منتظری از مبارزان برجسته دوران مبارزات ضد رژیم شاه بود. او از شاگردان خاص امام خمینی ره محسوب می گردد به گونه ای که امام درباره ایشان فرمودند :"من ایشان را بزرگ کرده ام".همین امر نشان از عمق محبت امام نسبت به ایشان دارد. او در دوران زندگی متحمل شکنجه ها و تبعید های فراوانی شد و در میان مبارزین از جایگاه والایی برخوردار شد. اما عصر طلایی زندگی منتظری با پیروزی انقلاب اسلامی آغاز می شود. ایشان بر مسند رئیس مجلس خبرگان تدوین قانون اساسی تکیه می زند. با فوت آیت الله طالقانی و حکم امام خمینی به عنوان امام جمعه تهران برگزیده می شود و سالها نیز ریاست هیئت امنای دانشگاه امام صادق علیه السلام را بر عهده می گیرد.

امام خمینی در شهریور 1358 هنگامی که او را به عنوان امام جمعه تهران منصوب می کنند چنین می نویسند: ‌«بسم الله الرحمن‌الرحیم. خدمت جناب مستطاب حجت الاسلام و المسلمین آقای منتظری دامت افاضاته. مرحوم مجاهد بزرگوار آقای طالقانی، پس از عمری مجاهدت و پاسداری از اسلام به رحمت خداوند پیوست و ما را سوگوار کرد. تکلیف پاسداری از اسلام به عهده همه ماست و من شما را – که مجاهدی بزرگوار و فقیهی عالیقدر می‌دانم – برای دژ محکمی که آن فقید سعید پاسدار آن بود انتخاب و منصوب نمودم...» (21 شهریور 1358).
همچنین در جای دیگر درباره شخصیت ایشان فرمودند: «من ایشان را سالیان درازى است که مى‎شناسم، ایشان امروز از‏ ‏علماى بزرگ ایران و مورد احترام مردم مسلمان است.»( صحیفه نور، ج 4، ص 216، ‏1357/10/23‏)
اوج قدرت نمایی منتظری ، اعلام قائم مقام رهبری او توسط مجلس خبرگان رهبری است. با این انتخاب وی شخص دوم کشور بعد از امام می شود. بخش زیادی از اختیارات حکومتی و اداره کشور از سوی امام خمینی ره به ایشان تنفیض می شود :
- عزل و نصب قضات سراسر کشور
- ارجاع بسیاری از احتیاطات فقهی از سوی امام خمینی ره به منتظری
- بسیاری از عزل و نصب های نمایندگان رهبری در نهادهای انقلابی و وزارتخانه ها با نظر ایشان صورت می گرفت. و ...
و در نهایت امام در وصیت نامه مورخ 29 دی ماه 58 او را به عنوان وصی خودشان در همه امور تعیین کرده بودند.

سجاد عمرانی
ارسال شده: 12 بهمن 1390   ساعت: 0:31:11 ق.ظ.

بسم الله الرحمن الرحیم

منتظری از ظهور تا سقوط

شماره:2

فصل دوم : نظریه پرداز "ولایت فقیه" در آزمون "ولایت" و مدارای عجیب امام

ایام گذشت تا اینکه شواهد خطرناکی از وجود یک باند تروریستی آن هم در بیت منتظری بدست آمد و آن چیزی نبود جز باند مهدی هاشمی که مورد حمایت و اعتماد بی حد و حصر منتظری قرار داشت.
شواهد نشان از این امر داشت که قبل از انقلاب آیت الله شمس آبادی از روحانیون سرشناس اصفهان به همراه تنی چند از مردم اصفهان به دست باند مهدی هاشمی به قتل رسیده اند. همچنین مدارکی دال بر همکاری مهدی هاشمی با ساواک بدست آمد که تمامی اینها ضرورت رسیدگی هرچه سریع تر به اعمال وی را نشان می داد. اما منتظری از آنجایی که اعتماد صد در صد به مهدی هاشمی داشت از دستگیری ایشان ممانعت به عمل می آورد و وی را زیر چتر حمایت خود قرار داده بود. امام از منتظری می خواهند تا به حمایت از مهدی هاشمی و منافقین پایان دهد و در نامه خود به صراحت در خصوص باند مهدی هاشمی و منافقین به منتظری هشدار می دهند:

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم. حضرت حجت الاسلام و المسلمین، فقیه عالیقدر، آقاى منتظرى- دامت ایام برکاته. پس از اهداى سلام و تحیت، علاقه اینجانب به جنابعالى بر خود شما روشن‌تر از دیگران است. به حسب قاعده طول آشنایى صمیمانه و معاشرت از نزدیک، مقام ارجمند علمى و عملى شما، مجاهدت با ستمگران و قلدران، و رنجهاى فراموش نشدنى جنابعالى در سال هاى طولانى براى اهداف اسلامى، قداست و وجاهت و وارستگى کم نظیر آن جناب، و بالاتر حیثیت بلند پایه‏اى که دنباله این امور به خواست خداوند تعالى براى شما فعلًا حاصل است، و احتیاج مبرمى که جمهورى اسلامى و اسلام به مثل جنابعالى دارد، انگیزه علاقه مبرم است.
لهذا این حیثیت مقدس باید از هر جنبه محفوظ و مصون باشد. حفظ این حیثیت به جهات عدیده بر شما و همه ماها واجب، و احتمال خدشه‏دار شدن آن نیز منجز است براى اهمیت بسیار آن . با این مقدمه باید عرض کنم این حیثیت واجب المراعاة به احتمال قوى، بلکه ظن نزدیک به قطع، در معرض خطر است؛ خصوصاً با داشتن مخالفین مؤثر در حوزه قم، که ممکن است دنبال بهانه‏اى باشند. این خطر بسیار مهم از ناحیه انتساب آقاى سید مهدى هاشمى است به شما. من نمى‏خواهم بگویم که ایشان حقیقتاً مرتکب چیزهایى شدند؛ بلکه مى‏خواهم عرض کنم ایشان متهم به جنایات بسیار، از قبیل قتل، مباشرت یا تسبیباً، و امثال آن مى‏باشند. و چنین شخصى، ولو مبرا باشد، ارتباطش موجب شکستن قداست مقام جنابعالی است که بر همه حفظش واجب موکد است ... آنچه از شما مى‏خواهم در رتبه اول پیشنهاد مستقیم شما به دخالت وزارت اطلاعات و رسیدگى به این امور است.
و اگر براى شما محذور دارد، به طورى که تکلیف شرعى از شما ساقط است، سکوت است. حتى در محافل خصوصى دفاع از یک همچو شخصى که خطر براى حیثیت شما است و احتمال فساد و خونریزى بیگناهان است، سَم قاتل است. باید تمام فعالیت ها که به اسم کمک به سازمان هاى به اصطلاح آزادیبخش است، قطع شود، و تمام کسانى که در این امور دخالت داشته‏اند، محاکمه شوند. و آنچه مسلّم است و مایه تأسف، حسن ظن جنابعالى به اعمال و افعال و گفته‏ها و نوشته‏هاست که به مجرد وصول به شما ترتیب اثر مى‏دهید و در مجمع عمومى صحبت مى‏کنید و به قوه قضاییه و غیره سفارش مى‏دهید. و من از شما، که دوست صمیمى سابق و حال من هستید و مورد علاقه ملت، تقاضا مى‏کنم که با اشخاص صالح آشنا به امور کشور مشورت نمایید، پس از آن ترتیب اثر بدهید، تا خداى نخواسته لطمه به حیثیت شما، که‏ برگشت به حیثیت جمهورى است، نخورد.
آزادى بى‏رویّه چند صد نفر منافق، به دستور هیأتى که با رقت قلب و حسن ظنشان واقع شد، آمار انفجارها و ترورها و دزدی ها را بالا برده است. ترحم بر پلنگ تیز دندان- ستمکارى بود بر گوسفندان. من تأکید مى‏کنم که شما دامن خود را از ارتباط با سید مهدى پاک کنید که این راه بهتر است؛ و الّا هیچ عکس العملى در رسیدگى به امر او از خود نشان ندهید که رسیدگى به امر جنایاتِ مورد اتهام حتمى است. سلامت و توفیق جنابعالى را خواهانم. 12 مهر ماه 65.
روح اللَّه الموسوى الخمینى»

سجاد عمرانی
ارسال شده: 13 بهمن 1390   ساعت: 9:35:13 ب.ظ.

بسم الله الرحمن الرحیم

منتظری از ظهور تا سقوط

شماره:3

اما منتظری هیچ توجهی به سخنان امام و استاد خود نکرد و بر حمایت بی حد و حصرش از مهدی هاشمی افزود. وی معتقد بود : سید مهدی آدم درستی است و او را فردی سودمند و مفید می شناسم.
امام در پیام دیگری بازهم به ایشان تذکراتی را گوشزد کردند : " باید بدانید که تبهکاران و جنایت پیشگان بیش از هر کس چشم طمع به شما دوخته اند و با اشخاص منحرف نفوذی در بیوت شما به چهره های صد در صد اسلامی و انقلابی ممکن است خدای نکرده، فاجعه به بار آورند. با یک عمل انحرافی نظام را به انحراف کشانند و با دست شما به اسلام و جمهوری اسلامی سیلی بزنند. الله الله در انتخاب اصحاب خود.
الله الله در تعجیل در تصمیم گیری خصوصا در امور مهمه، و باید بدانید و می دانید که انسان از اشتباه و خطا مامون نیست، به مجرد احراز اشتباه و خطا از آن برگردید و اقرار به خطا کنید که آن کمال انسانی است و توجیه و پافشاری در امر خطا، نقص و از شیطان است. در امور مهمه با کارشناسان مشورت کنید و جانب احتیاط را مراعات نمایید."
ولی این تذکر مانند تذکرات قبلی منتظری را متقاعد نکرد تا از دستورات ولایت فقیه که خود یکی از بنیانگذاران آن بود پیروی کند.
امام باز هم مدارا کرد و مدارا کرد. چون از یک سو می دانست کنار گذاشتن فردی چون منتظری چه آسیب هایی را برای انقلاب دارد و از سوی دیگر بنای بر جذب حداکثری داشت. اما هر چه گذشت نفوذ منافقین و باند مهدی هاشمی بیشتر و بیشتر شد.
سید احمد خمینی در رنجنامه تاریخی خود خطاب به منتظری می نویسد :
«حضرت آیت الله: نامه های اخیر شما در دفاع از منافقین خیال می کنید کار خودتان بوده است بعداً سخنان آقای مهدی هاشمی را می آورم که چگونه این طیف در طول چند سال کار روی شما موضع شما را به طرف دفاع از منافقین سوق دادند و جنابعالی را به سقوط کامل پیش حزب الله کشیدند.
یادتان هست در ملاقات آخر خود با امام شما نیم ساعت حرف زدید و امام سکوت کردند وقتی بلند شدید بروید امام فرمودند: "بیشتر حرف های شما درست نبود، خدا انشاءالله مرا ببخشاید و مرگم را برساند. " امام تنها همین دو جمله را فرمودند آیا از خود پرسیده اید که چه کردید که امام مرگ خود را از خدا خواسته است و آن را به اطلاع شما رسانده است؟»
پاسخ گستاخانه منتظری به امام خمینی ره :
مهدی هاشمی در بازجویی های خود می گوید : روز آخری که قصد داشتم خود را به وزارت اطلاعات معرفی کنم ، آقا (منتظری) مرا احضار کردند و گفتند حضرت امام ، نامه ای برای من نوشته اند و قسمتی از آن را که درباره من بود خواندند . بعد اضافه کردند که من هم یک نامه ای برای امام نوشتم و آن قسمتی را که درباره من بود، برایم خواندند . بعد گفتند :« امام با نامه خودشان خواب را از چشم من گرفته اند . من هم نامه ای نوشتم که خواب را از امام بگیرد.»(پرونده بازجویی مهدی هاشمی ص 23)

اوج مدارای امام با منتظری :

منتظری در کتاب خاطرات سیاسی خود می نویسد : " به دعوت آقای حاج سید احمد خمینی، در تاریخ 27/7/67 آقای سید هادی هاشمی(داماد و مسئول بیت ایشان) با مرحوم امام ملاقات می کند... امام می فرمایند : « ایشان (منتظری) – ان شاء الله – از مراجع بزرگ می شوند و از آنجا که امروز، قدرت تدریس هم دارند، مفید هایده هستند. روی این جهت آقای منتظری برای مرجعیت باید حفظ شوند و صدمه ای به ایشان وارد نشود.

من احساس می کنم دست هایی در غیر معممین، نظیر نهضت آزادی، و بیشتر در معممین هست که می خواهند مرجعیت آقای منتظری صدمه بخورد و ایشان ملکوک شوند و باید نگذاشت اینها چنین کاری کنند. در بین معممین افرادی هستند که حسادت می ورزند و روی آقای منتظری و مرجعیت ایشان حساسیت دارند. شما در بیت آقای منتظری هستید. باید نگذارید اینگونه افراد به مرجعیت ایشان صدمه ای بزنند و موجب ناراحتی بشوند . چراکه شکی نیست اینگونه افراد به آینده ایشان ضربه می زنند.» " (خاطرات آقای منتظری ص 619)

این سخنان که حدودا شش ماه قبل از برکناری منتظری بیان شده است نشان دهنده اوج مدارای امام نسبت به شاگردشان است. شاگردی که بعدها طوری عمل نمود که امام ره از خداوند تقاضای مرگ خود را کردند تا خیانت دوستان خود را نبینند.

حمید رضا جلالی
ارسال شده: 19 اردیبهشت 1391   ساعت: 12:23:51 ق.ظ.
رتبه: عضو عادی
گروه ها: دانشجو, کاربر, کاربر عادی

بسمه تعا لی
آنچه در مورد بالاترین ظلم مرحوم منتظری به کشور قابل بررسی است .زمان مخالفت او با حضرت امام در زمان جنگ است.موقعی که امام اعلام فرموده بود (کوتاهی امروز فردای ذلت باری را بدنبال خواهد داشت)
و رزمندگان فقط با قبولی ولایت امام میکشتند و شهید می شدند .نغمه مخالفت جانشین رهبری با ولایت تلخترین زهری بود که به کام رزمندگان ریخته شد. و باعث گریه های ممتد این کوههای استوار گردید.
خداوند همه ما را مشمول عفو و رحمت خویش قرار دهد.

موسوی در ادامه‌ی این جلسه به بحث‌های مطرح شده پیرامون رابطه‌ی خود با مقام معظم رهبری اشاره کرد و با بیان اینکه ایشان محور وحدت ملت ماست، اظهار کرد: ایشان فردی است که پاسدار ارزش‌های اصیل انقلاب ماست و وظایف سنگینی که برای پیشبرد نظام برعهده‌ی ایشان است نمایانگر همین مسئله است. کسی که به نظام علاقه داشته باشد و بخواهد برای این کشور و نظام و در درون آن کار کند نمی‌تواند خود را در این مسائل فریب بدهد.
سایت قلم

سجاد عمرانی
ارسال شده: 18 آذر 1391   ساعت: 11:44:58 ب.ظ.

بسم الله الرحمن الرحیم

منتظری از ظهور تا سقوط

شماره:4

فصل سوم : ادامه تلاش های امام و یاران انقلاب برای حفظ منتظری

هشدار رئیس مجلس خبرگان رهبری به منتظری :

پس از انتخاب آقای منتظری به عنوان رهبر آینده توسط مجلس خبرگان در تاریخ 26/4/64 ، آیت الله مشکینی رئیس وقت مجلس خبرگان ضمن نامه ای به آقای منتظری در تاریخ 1/7/64 ، درباره نگرانی نمایندگان مجلس خبرگان از اطرافیان منتظری چنین می نویسد :

" ... نظر اغلب دوستان برای روز مبادا شمایید. لکن با یک نگرانی خاص از ناحیه بیت و بعضی حواشی آن جناب ..پیوسته از دوستان صمیمی تان اظهار ناراحتی می شنوم ، حتی در مجلس نیز مطرح شد و بی سروصدا گذشت و قبلا هم پس از سمینار ائمه جمعه ، برخی به حقیر می گفتند به حضورتان گفته شود و اینان از دوستان مخلص آن جناب اند و شما را برای اسلام می دانند و راضی نیستند شخصی که از آن عموم است ، در قبضه خصوص باشد..."

سجاد عمرانی
ارسال شده: 7 فروردین 1392   ساعت: 1:04:43 ق.ظ.

بسم الله الرحمن الرحیم

منتظری از ظهور تا سقوط

مباحث این جستار به مناسبت 6 فروردین ، سالگرد تصمیم تاریخی امام امت مبنی بر عزل منتظری به روز خواهد شد. با ادامه این مباحث با ما همراه باشید.

کاربران بازدید کننده این بحث
Guest

پرش به تالار
شما نمی‌توانید بحث جدیدی را در تالار گفتگو ایجاد کنید.
شما نمی‌توانید به مطالب تالار پاسخ دهید.
شما نمی‌توانید مطالب ارسالی خود را حذف کنید.
شما نمی‌توانید مطالب ارسالی خود را در این تالار ویرایش کنید.
شما نمی‌توانید در این تالار بخش نظرخواهی بسازید
شما نمی‌توانید در نظرخواهی این تالار شرکت کنید

.Copyright © 2006 Masir IT Co. All rights reserved